Ombyggnadsprojekt i Skellefteå och Ånge
Rekab Entreprenad har tecknat avtal med såväl Skellefteå kommun som Ånge kommuns fastighetsbolag om ombyggnader av administrationslokaler i respektive kommun. Det sammanlagda ordervärdet uppgår till cirka 90 mkr.
I Skellefteå ska vi utföra en större upprustning av ett våningsplan i stadshuset för att med ny planlösning tillföra både nya kontor och gemensamma ytor. Uppdraget omfattar även ombyggnad av ventilationssystemet. I Ånge ska två våningsplan totalrenoveras och på taket byggs ett nytt fläktrum. Båda uppdragen startar omgående och kommer att fortsätta in i 2027
– Vi tackar för förtroendet och ser fram emot att starta upp projekten. I båda fallen kommer vi att arbeta i direkt anslutning till pågående verksamhet. Genom god planering, och vår stora erfarenhet av liknande situationer, ska vi se till att minimera störningar under byggtiden samtidigt som båda kommunerna får nyrenoverade och ändamålsenliga lokaler, säger Anton Johansson, vd på Rekab Entreprenad AB.
